Cm sozzn

Nebuďme lhostejní k politice

Jak se říká v naší malé české kotlině v srdci Evropy – co Čech, to politik. Je obdivuhodné, kolik názorů se objeví mezi prostým lidem, objeví-li se na světě nějaká zpravodajská bomba, kterou je třeba vyřešit a přispět tak svou troškou na toho pomyslného mlýna, který umele na onu zpravodajskou bombu nějaké řešení. Běžný občan se smyslem pro humor určitě nebude litovat, přijde-li si poslechnout nějaký ten nápad na řešení krize do vybrané útulné hospůdky, ve které sedí výkvět společnosti, který se skládá z členů pracující třídy, kteří povětšinou sedí ve své pracovním oděvu, špínou za nehty a ošetřují své tělo po těžkém dni (ne)jednou sklenkou dobrého piva. A že je možno takových hospůdek v naší vlasti najít pořádnou spoustu. Jak bylo řečeno – nemožná řešení situací na počkání, ta zázračná do dvou dnů.

zázračná do dvou dnů

Jak je potom ale smutné zjištění, konají-li se volby do Poslanecké sněmovny, Senátu nebo volby komunální a sledujeme volební výsledky. Na obrazovkách se objeví volební účast a my se dozvíme, že volební účast je něco okolo 50-ti %. Je tedy k zamyšlení, kdo vůbec k volbám chodí podporovat strany s programem srdcí svých voličů? Buď k volbám chodí jen ten výkvět společnosti z českých hospůdek a restaurací nebo naopak ti lidé, kteří mají svůj názor, ale nechodí se svými nápady chlubit mezi společnost.

o nás.

A teď vážně. Je to opravdu velmi smutný fakt, že lidé berou volby na lehkou váhu. Přitom jedním ze základů demokracie je společná politika, tedy možnost projevit svůj názor má každý. Obyčejný občan tedy cestou voleného zástupce. Tento princip bohužel občanům naší země není v mnoha případech znám, nechávají to tzv. na jiných, ať to nějak zařídí. Případně k volbám nejdou vůbec s nápadem, že jejich hlas propadne. Jejich neznalost pak posiluje moc některých stran, mezi kterým jsou hlasy nevolících podle platných volebních pravidel přepočítávány. Zajímejme se o politiku, jde přece i o nás.

Politika není pro všechny

Doporučuji vám, nikdy se nepleťte do nějakých politických sporů. Musím vám říct, že se to absolutně nevyplatí. Znám totiž několik případů, kdy se politické názory strhli v nějakou velkou rvačku. A tohle já nemám vůbec ráda. Mám ráda pohodu a kdy se lidé spolu dokáží pěkně v klidu bavit. A to úplně o jakémkoliv tématu. Bohužel ale politika je takové téma, že ne všem se to může líbit, a tak jsem si řekla, že by to chtělo asi nějak změnit. Proč se všichni zajímají o politiku, když se potom rozhádají? Je to jako na fotbalovém hřišti a na nějakém fotbalovém zápase. Tam se lidé pořád hádají kvůli blbostem. Nebo si stojí za svou pravdou, i když pravda je úplně jinde. A to samé je tady s politikou. Politika je sice důležitá a je dobré znát nějaké základní vlastnosti politiky.

Ráda si čtu o politice.

Protože celý svět je o politice a ekonomice. A politika je část státu. Takže se vyplatí něco málo vědět. Já jsem na tom tak. Politika mě zajímá poslední dva tři roky. Chci být v obraze. A myslím, že v tom nejsem sama, proto jsem si řekla, že jsi tomu budu věnovat více. A jak to dopadlo? Politika mě začala opravdu moc bavit. Ani nevím jak. Možná je to tím, že jsem pochopila kouzlo politiky. Myslím, že by to tak mělo asi hodně lidí. Protože dokud nezkusíte to nepoznané, tak to ani nepoznáte, jaké je to ve skutečnosti.

Co vy a politika?

A o tomhle politika myslím že je. A když top tak vezmu, tak všechno má své kouzlo a to, co si zaslouží pochopit. Možná nic není tak černé, jak se na první pohled může zdát. Všechno má své pro a proti. Ovšem politika je něco jiného. O tom je celý stát, naše Česká republika. Takže myslím, že každý občas by měl znát alespoň něco. A jak jste na tom vy s politikou a politickými komentáři? Taky jste už zjistili, že není radno se jen tak bavit o politice? Myslím ale, že jednou to pozná jistě každý. 

Dálniční známky za 401 miliónů, aneb ministerský pád

Vše začalo již během neveřejného výběrového řízení, do kterého se přihlásila jediná firma. Tato zakázka obsahovala propojení s mýtným a kamerovým systémem, část však byla tajná.  Konečná částka za tento e-shop měla být  neuvěřitelných 401 miliónů.

rozmazaná světla

Avšak vše jednou skončí. A tento velmi předražený e-shop nebyl výjimkou. Po odhalení médii odstartovala kauza, která stála křesla ministra Kremlíka. Ten byl totiž na návrh premiéra Andreje Babiše ze své funkce odvolán. Přesněji, pan Ministr se snažil pár dní vzdorovat s tím, že e-shop s takovýmto propojením je velmi těžké udělat, avšak po komentáři od generálního manažera e-shopu Alza.cz a CZC.cz se ukázalo, že takovýto projekt lze zpracovat za zlomek původní ceny. Dále pak, že podobný projekt stál na Slovensku pouhých 70 miliónů. Proto pan premiér médiím řekl, že původní zakázka bude zrušena a bude vypsána nová, transparentní a veřejná.

Proto se podnikatel Tomáš Vondráček rozhodl, že uspořádá takzvaný hackathon, tedy akci, na které se nezávislý vývojáři pokoušejí za určitou časovou dobu vytvořit nějaký výsledný produkt. Toto se opravdu za pouhý víkend povedlo. Přesněji programátoři během prvního dne stihli navrhnout celkový styl e-shopu. Druhý den pak vytvořili jádro celého e-shopu.  Tito nezávislý vývojáři vytvořili provozuschopný e-shop, který nabídli zadarmo státu, aby ukázali bizarnost původní zakázky a ušetřili tím státu 401 miliónů.
Dálnice v noci

Avšak celá kauza má svojí dohru. Ukázalo se, že zakázka měla i tajnou část, o které nikdo neví, co má obsahovat a kterou mohou vidět pouze lidé a firmy s prověrkou od státu. Existuje obecný předpoklad, že tato část obsahuje věci jako například sledování občanů, aut, poznávacích značek, a tak dále. Proto se také v posledních dnech objevují teorie a názory, že toto je nepřípustné zasahování do osobních práv člověka.

Scroll To Top