Cm sozzn

Elektronika v moderních autech

Řada vylepšení

I dříve nějaká ta elekronika ve vozech byla, protože bez ní by to nešlo. Základem jsou věci jako startér a řídící jednotka, protože bez ní by motor se vstřikováním nefungoval. Když se elektřina odebírá, tak je zapotřebí ji zase dobíjet, o což se nám stará alternátor, jenž bere mechanickou energii motoru. Dále má spousta vozů elektrický ventilátor u chladiče, který pomáhá chlazení. Kromě těchto součástek se můžeme přesunut dále od motoru.

budíky vozu

Řadíme sem světla, blinkry a klakson, protože ty potřebujeme k provozu na pozemní komunikaci. Elektronika se však stará i o to, abychom měli ve voze pohodlí a cestování pro nás bylo příjemnější. Takový ventilátor topení se nám stará o to, abychom v zimě využili produkce tepla motoru a v kabině jsme měli příjemnou teplotu. Dnes se snad do všech vozů montuje rádio, mnohdy s možností napojení mobilního telefonu, takže můžeme poslouchat své vlastní písničky a cestu si užívat.

Asistenční systémy

Co se týče rozdílu moderních vozů oproti těm starším, tak jsou to různé systémy, které zlepšují bezpečnost. Základem je ABS, které umožňuje snadno využít blbý brzdný účinek. Další užitečný systém je ESP, které se stará o zabránění smyku v zatáčce tak, že například sníží výkon motoru a tím zajistí bezpečný průjezd. Příliš vysoká rychlost by mohla způsobit nevybrání zatáčky.

elektrický vůz

Bezpečnost je na silnicích důležitá, protože stále na nich umírají lidé. Proto existují také různí asistenti. Pamatujte na to, že řidič jste Vy a nesete zodpovědnost, takže je potřeba se řízení vždy plně věnovat a spoléhat na sebe. Samozřejmě dnes některé vozy umí díky všemožným senzorům a elektronice řídit z části sami, takže si na dálnici nastavíme adaptivní tempomat a daného asistenta, což nám usnadní řadu práce. Vůz si sám hlídá okolí a když někoho budeme chtít předjet, tak stačí dát blinkr. Asistenčních systému existuje celá řada a stále jsou vylepšovány.

Slyšeli jste o elektronických cigaretách?

Všimli jste si, že se v poslední době objevují místo normálních cigaret tzv. elektronické cigarety? Můžete je vidět například nejvíce u mladých lidí kolem 20 let. Chtějí se vyhnout normálním cigaretám, tak se rozhodli pro tuto variantu. Pojďme si tedy o tom něco říct. Tyto cigarety neničí tolik zdraví oproti klasickým cigaretám. Důležité je, že uspokojují chuť na nikotin, na který se lehko vytváří závislost a je těžké se ji pak zbavit. Věděli jste, že naše země patří mezi první prodejce těchto cigaret? Elektronická cigareta funguje na bází e-liquidu. Jeho výhodou je, že nehoří, takže z něj nevychází škodlivé látky. Jde tam vlastně o náplň, která se pečlivě zahřeje, a nakonec se vypaří. Nevdechujete kouř, ale páru, která může mít i nějakou příchuť a odpařuje se tak i nikotin. 

elektro

Co se týče ceny, tak počátek je trošku vyšší, ale pak si stačí přikupovat vámi oblíbené náplně. Takže když to tak vezmeme, tak můžeme ušetřit více jak polovinu nákladů od běžných cigaret. Navíc je to pro nekuřáky příjemnější, jelikož nemusí čuchat zápach a kouř z klasických cigaret. Můžete si například vybrat příchuť jahody, kokosu, banánu, borůvky, pomeranče či si vyberete jiné příchutě. Samotné „elektronky“ můžete sehnat klidně i za 2 500 Kč, ale i méně, pak si kupujete náplně a ty moc nestojí. 

elektro

Jaké máme základní typy elektronických cigaret? Máme KLASICKÉ, ty jsou nejprodávanější, jelikož zaberou nejméně místa a připomínají tak trochu tužku. Dále máme MINI CIGARETY, ty jsou klasickým hodně podobné, ale jsou menší a tím pádem je i nižší kapacita baterie. Taky existuje ALL-IN-ONE, to znamená, že to je ta nejvíc klasická elektronická cigareta, která obsahuje baterii a clearmizer v jednom. Já jako nekuřák opravdu můžu říct, že je to pro mě příjemnější než cítit zápach tabáku. Opravdu ty ovocné vůně i provoní okolí, takže jsem za tento vynález velice vděčná. Co vy, jste vlastníkem elektronické cigarety? 

Bezpečnost a chytrá domácnost

Cokoliv, co lze ovládat dálkově, musí užívat různé protokoly, aby se uživatel mohl napojit. Ať už přes mobil či cokoliv jiného. A právě tam se mohou nacházet zranitelná místa, kódy, které útočník může využít a napadnout tak vaše soukromí.
síť věcí
Chytré žárovky Philips
Nejnovějším případem jsou chytré žárovky Philips Hue, v jejichž protokolu experti našli slabá místa. Díky nim, v kombinaci s použitím řídící jednotky ZigBee, je mohl kdokoliv cizí ovládat. Nemluvě o tom, že zkušenější hacker je schopný se dostat do vaší sítě a rozšířit po počítačích a jiných chytřejších zařízeních nejrůznější viry. Naštěstí společnost Philips nedlouho po tomto objevu vydala opravný balíček.
Jak se ochránit?
Nejjednodušším způsobem, jak zvýšit svou ochranu je pravidelná aktualizace těchto systémů. Vývojáři o těchto problémech samozřejmě vědí a snaží se je novými verzemi postupně opravovat. Ale není to pro ně tak jednoduché. I když opraví jeden chybný kód, útočnici si za chvíli najdou jiná vrátka dovnitř. Celé to působí jako začarovaný kruh. Bohužel, s novou dobou a technologickým vývojem se stupňují i kybernetické útoky. Zatím žádná společnost nevyvinula stoprocentní ochranu. Aspoň ne pro normálního člověka.
Dále pro zvýšení bezpečnosti můžete udělat to, že oddělíte každé zařízení, aby fungovalo jednotlivě. Tedy nebylo v jedné, zranitelné síti. Od případného napadnutí vás to sice nezachrání, ale schytá to jen jeden počítač, místo všech. Je lepší nechat opravit jeden než každičkou přihlášenou elektroniku.
chytrá žárovka a mobil
Samozřejmě berte v potaz to, že technologie chytré domácnosti je stále ve vývoji a rok od roku se zdokonaluje. Musí se počítat s tím, že bude mít nějaké ty chybičky. A útoky také nejsou na denním pořádku, takže to neberte jako důvod, proč tuto vymoženost nevyzkoušet. Za pár let takový systém stejně bude v každém domu a bytě. Tak proč nebýt mezi prvními?

Scroll To Top