Řada vylepšení

I dříve nějaká ta elekronika ve vozech byla, protože bez ní by to nešlo. Základem jsou věci jako startér a řídící jednotka, protože bez ní by motor se vstřikováním nefungoval. Když se elektřina odebírá, tak je zapotřebí ji zase dobíjet, o což se nám stará alternátor, jenž bere mechanickou energii motoru. Dále má spousta vozů elektrický ventilátor u chladiče, který pomáhá chlazení. Kromě těchto součástek se můžeme přesunut dále od motoru.

budíky vozu

Řadíme sem světla, blinkry a klakson, protože ty potřebujeme k provozu na pozemní komunikaci. Elektronika se však stará i o to, abychom měli ve voze pohodlí a cestování pro nás bylo příjemnější. Takový ventilátor topení se nám stará o to, abychom v zimě využili produkce tepla motoru a v kabině jsme měli příjemnou teplotu. Dnes se snad do všech vozů montuje rádio, mnohdy s možností napojení mobilního telefonu, takže můžeme poslouchat své vlastní písničky a cestu si užívat.

Asistenční systémy

Co se týče rozdílu moderních vozů oproti těm starším, tak jsou to různé systémy, které zlepšují bezpečnost. Základem je ABS, které umožňuje snadno využít blbý brzdný účinek. Další užitečný systém je ESP, které se stará o zabránění smyku v zatáčce tak, že například sníží výkon motoru a tím zajistí bezpečný průjezd. Příliš vysoká rychlost by mohla způsobit nevybrání zatáčky.

elektrický vůz

Bezpečnost je na silnicích důležitá, protože stále na nich umírají lidé. Proto existují také různí asistenti. Pamatujte na to, že řidič jste Vy a nesete zodpovědnost, takže je potřeba se řízení vždy plně věnovat a spoléhat na sebe. Samozřejmě dnes některé vozy umí díky všemožným senzorům a elektronice řídit z části sami, takže si na dálnici nastavíme adaptivní tempomat a daného asistenta, což nám usnadní řadu práce. Vůz si sám hlídá okolí a když někoho budeme chtít předjet, tak stačí dát blinkr. Asistenčních systému existuje celá řada a stále jsou vylepšovány.