Vše začalo již během neveřejného výběrového řízení, do kterého se přihlásila jediná firma. Tato zakázka obsahovala propojení s mýtným a kamerovým systémem, část však byla tajná.  Konečná částka za tento e-shop měla být  neuvěřitelných 401 miliónů.

rozmazaná světla

Avšak vše jednou skončí. A tento velmi předražený e-shop nebyl výjimkou. Po odhalení médii odstartovala kauza, která stála křesla ministra Kremlíka. Ten byl totiž na návrh premiéra Andreje Babiše ze své funkce odvolán. Přesněji, pan Ministr se snažil pár dní vzdorovat s tím, že e-shop s takovýmto propojením je velmi těžké udělat, avšak po komentáři od generálního manažera e-shopu Alza.cz a CZC.cz se ukázalo, že takovýto projekt lze zpracovat za zlomek původní ceny. Dále pak, že podobný projekt stál na Slovensku pouhých 70 miliónů. Proto pan premiér médiím řekl, že původní zakázka bude zrušena a bude vypsána nová, transparentní a veřejná.

Proto se podnikatel Tomáš Vondráček rozhodl, že uspořádá takzvaný hackathon, tedy akci, na které se nezávislý vývojáři pokoušejí za určitou časovou dobu vytvořit nějaký výsledný produkt. Toto se opravdu za pouhý víkend povedlo. Přesněji programátoři během prvního dne stihli navrhnout celkový styl e-shopu. Druhý den pak vytvořili jádro celého e-shopu.  Tito nezávislý vývojáři vytvořili provozuschopný e-shop, který nabídli zadarmo státu, aby ukázali bizarnost původní zakázky a ušetřili tím státu 401 miliónů.
Dálnice v noci

Avšak celá kauza má svojí dohru. Ukázalo se, že zakázka měla i tajnou část, o které nikdo neví, co má obsahovat a kterou mohou vidět pouze lidé a firmy s prověrkou od státu. Existuje obecný předpoklad, že tato část obsahuje věci jako například sledování občanů, aut, poznávacích značek, a tak dále. Proto se také v posledních dnech objevují teorie a názory, že toto je nepřípustné zasahování do osobních práv člověka.