Základem finančního zdraví, je se o něj dobře starat

Stejným způsobem jako pečujete o fyzickou a psychickou stránku vašeho těla, je nutno pečovat i o finance. Jejich nedostatek nebo celkově problémy spojené s finančními úkony dokážou pěkně ovlivňovat lidské životy. Mnohdy to vede až do různých extrémů, pokud situaci nezvládáte plně řešit. Je vcelku jasné, že pokud vás nikdo neučil, jak správně hospodařit, tak je to složité a velmi těžké.
cena na účtence.jpg
Pak nezbývá nic jiného, než začít s penězi správně hospodařit. V dnešní době dokonce existují finanční poradci, kteří dokážou vést krok za krokem a důkladně poradit, jak se v určitých situacích zachovat a zvítězit. Žádná cesta není jednoduchá a ani tato nebude procházkou v růžové zahradě. Bude stát mnoho odříkání a disciplínu, jak se nedostatku postavit čelem a hlavně jak nastoupit na cestu, která povede k finanční svobodě.
mince do prasátka.jpg

Začátky jsou těžké

Samozřejmě jako všude a u všeho, důležité budou výsledky, z kterých se pak můžete radovat. Zkuste si po dobu zhruba třech měsíců schovávat veškeré účtenky, výpisy z účtu nebo internetového bankovnictví. Na jejich základě si proveďte takovou analýzu, kolik utratíte za jídlo, oblečení, pro děti, na auto, pro soukromé užívání a podobně. Samozřejmě v první řadě nezapomeňte na pravidelné výdaje, bez kterých se neobejdete, jedná se o platbu elektřiny, nájmu, telefonu, televize, rádia, případně splátek a dalších potřebných věcí. Bude to vyžadovat čas a také určitý řád. Možná už zde zjistíte, že některé věci jste ani kupovat nemuseli a tím byste ušetřili nějakou korunku navíc.
kalkulačka na papíře.jpg

Sestavte osobní rozpočet a hledejte, kde lze něco ušetřit

Základem jsou příjmy, které je nutno sečíst a odečíst od nich výdaje. Samozřejmě se vždycky objeví nějaká platba navíc, která ale není každý měsíc pravidelnou investicí. Například pojistné za auto, dětské tábory, dovolená, dárky a další. Jedná se o mimořádné platby, ale zkrátka během roku se objeví, tudíž je započítejte stranou. Získáte přehledný rozpočet a ten vám pomůže vidět vaši situaci. Existují i různé aplikace, které mohou pomoci v analýze. Mnohdy se dá ušetřit i změnou dodavatele energií nebo služeb, ale zde je třeba ke změně přistupovat s opatrností.
Přehled vám jasně naznačil, jak to ve vaší domácnosti vypadá, ale již neumí situaci řešit, to je ve vašich rukou. Pamatujte si jednu z důležitých zásad, kterou si můžete i vyzkoušet. Jedná se o nový rozpočet. Doporučuje se běžně zásada 50/20/30. Co tato čísla znamenají? Možná vám pomohou najít lék na finanční zdraví.
1.        50% příjmů oddělte na nutné a pravidelné výdaje – potraviny, zálohy na energie, telefony, nájem atd.
2.       20% – na dluhy, půjčky nebo zkrátka jen tak stranou do prasátka.
3.       30% – ostatní výdaje – koníčky, oblečení, kosmetika, parfémy a další.