Nošení dětí není fenoménem dnešní doby, ale v naší společnosti se děti nosily již v dávné historii. Kočárky jsou totiž v historii lidstva spíše novinkou a potřeba přesunu i s dítětem člověka naučila děti nosit v šátku. V dnešní době je nošení sledováno odborníky a odborné studie již vychytaly nošení dětí tak, že v případě že dodržujete všechny zásady, pak dítěti prostě neubližujete.

spící novorozeně

1.      Dítě musí mít kolínka výše než zadeček – takzvaně do M

2.      Dítě musí mít záda do písmene C – zakulacené (větší děti až ve spánku)

3.      Dítě vždy nosíme čelem k sobě – nikdy ne od sebe

V čem můžete děti nosit? V šátku, v ergonomickém nosítku nebo v ergonomickém nosítku, které se váže.

Šátky na nošení dětí musí být především kvalitní tkané šátky přímo k tomuto účelu určené. Šátky se dají koupit asi od 1000 Kč až do částek deseti tisícových. Dítě se do šátků váže v úvazech, které si můžete nacvičit už před narozením dítěte. Nošení v šátku je možné už od narození miminka, nemusíte vůbec na nic čekat. Miminku se bude u vás líbit – šátek jej obejme a bude se cítit v bezpečí a zároveň bude cítit vás u sebe, což je nenahraditelné. Nošení v šátku může kompletně nahradit kočárek.
křesla v zahradě

Ergonomická nosítka se vyrábí ve dvou typech – přezková nosítka a vázací nosítka. Většina nosítek je vhodná až od čtyř měsíců věku, najdou se však i taková, která můžete používat již od narození dítěte. Tato nosítka jsou vesměs částečně vázací – popruhy se váží pod zadečkem dítěte. Přezková nosítka jsou nejrychlejší variantou pro „nahození“ dítka, kdy se jedná o vteřiny a je miminko v nosítku. Nosítko je také super variantou pro starší děti, které už chodí a chtějí občas ťapat a občas se nést.

Hodně maminek tápe, jak obléci sebe i dítě. Můžete si nechat ušít krásnou multifunkční nosící bundu, kterou využijete jak s dítkem, tak i poté, když už se nebude chtít nosit. Pokud nemáte na bundu finance, nebo vám přijde zbytečná, pak dítku oblékejte o vrstvu více, než si berete ven sami a dítě dejte na bundu.