Jedním z nejčastěji používaných konstrukčních materiálů jsou bezesporu ocelové trubky. Ty mají velmi širokou škálu využití. Díky tomu jich také výrobci dodávají na trh nepřeberné množství typů, takže si můžeme vybrat ten, který se k danému účelu hodí nejlépe. Přesto je jasné, že některé jsou populárnější než jiné.

Příkladem, nad kterým se můžeme zastavit, jsou tenkostěnné ocelové trubky. Ty mohou mít libovolný průměr, jejich vlastností však je, že v porovnání s jinými typy jsou jejich stěny velmi úzké. A to většinou vnímáme jako nevýhodu.

klasické ocelové trubky

Znamená to totiž, že ona trubka není ani zdaleka tak odolná a že její životnost bude menší. Proto lidé přemýšlí, proč jednoduše nevezmeme klasickou trubku o větším průměru, a je pravdou, že v mnoha případech je to skutečně nejlepší řešení. Ne však vždy. Mnohdy jsme totiž limitováni v tom, kolik místa máme k dispozici. Pokud potřebujeme přepravit větší objem plynu či vody, avšak máme jen málo prostoru, je tenkostěnný typ tím nejlepším řešením. Důvodem, proč je lidé používají, je i jejich cena. Ta je, především díky tomu, že je na výrobu potřeba méně materiálu, nižší než u klasických druhů. Je tedy řešením i pro ty, kteří nemají tak vysoký rozpočet, aby si mohli dovolit klasický typ.

šev spojující dvě ocelové trubky

Ovšem vzhledem k její menší odolnosti je potřeba pečlivě uvážit, k čemu ji budeme používat. Rozhodně se nehodí například ke stavbě lešení či nosných konstrukcí. Také není vhodné jí vést silně toxický materiál, zvláště pod zemí. Na druhou stranu nám může zajistit přívod vzduchu, pokud potřebujeme, například do klimatizace. Také jí můžeme nechat protékat běžnou vodu, stejně jako kteroukoliv jinou inertní kapalinu. A těch je, ač se nám to nemusí zdát, poměrně dost. Je tedy jasné, že vzhledem k výše uvedenému má rozhodně své využití. Navíc musí být, stejně jako ostatní předem vyzkoušena a projít zátěžovým testem. Je tedy jasné, že se nemusíme bát ji použít.