1.          Určete časy jídel

Pravidelnost je důležitá. Mezera mezi jídly by měla být zhruba 3-4 hod. Dítě si na pravidelnost navykne, o to více to bude fungovat.
Jídlo by mělo být poskládáno přibližně z 240-290 kJ/kg hmotnosti dítěte. Přičemž 20 % z celkové dávky by měla mít snídaně, 15 % dopolední a 15 % odpolední svačinka, 30 % oběd a 20 % večeře.
 veselé koláčky

2.          Naučte je jíst vše

 
My jsme tím největším příkladem pro naše ratolesti, takže pokud nad něčím ohrneme nos, naše dítě to udělá na 100 % také.
Co se týká nějaké speciální, vybíravé přípravy, nevěnujte tomu čas. Udělejte pestrý talíř, ze kterého si vyberou a snědí, co chtějí.
 

3.          Odbourejte ostych k novému jídlu

U každého dítě je vidět, jak důkladně nové jídlo prozkoumává. Zapojuje k tomu téměř všechny smysly a ze začátku je opravdu těžké ty nové chutě přijmout.
Zkuste udělat ochutnávky jídel se zavázanýma očima, dítě může hádat, co zrovna jí.
Motivujte dítě, řekněte mu, že bude velké a silné, když tu danou potravinu bude jíst.
dózy s bonbony

4.          Sladkosti – ano či ne?

„Zakázané ovoce chutná nejlépe.“ Pokud dáváme důraz na to, že je tohle nejhorší, co může chtít, bude si to o to více vyžadovat. Každý nějaký ten cukr k životu potřebujeme, dopřejme jej i našim dětem.
Dávejte však pozor, aby sladké nenahrazovalo hlavní jídla, snídani nebo svačinky.
 

5.          Zapojte hravou kreativitu

Děti jsou bezprostředně kreativní a ocení, když se zapojíme i my. Jejich oči doslova „jí“, když se na talíři objeví vykrojený sendvič do tvaru srdce, stromečky z brokolice, domeček ze zeleniny nebo další vychytávky.
 

6.          Buďte dobrým příkladem

Pokud jste upjatí v některých stravovacích návycích, držíte přísné diety, vaše dítě to vidí. Může si tak vypěstovat nevhodné stravovací návyky.
 

7.          Pozvěte je k přípravě pokrmu

Nejen k přípravě, ale i nákupu nebo pěstování. Prostě je nechte, aby se do jídla zamilovali a poznávali ho. Říkejte jim o tom, kde se jídlo bere, jak roste, jak se sklízí, kdo nám dává maso.

8.          Nezapomeňte na pitný režim

Nejvhodnějším nápojem je čistá voda. Slazené limonády nebo čaje nejsou příliš dobré. Sladké dětem chutná, a tak k němu mohou rychle konvertovat.