Nezapomeňte si před zimou připravit krmítka. Nemusíte hned kupovat ta drahá z obchodů, co jsou vlastně jen předražená prkénka stlučená k sobě. Můžete si vyrobit i vlastní. Stačí skutečně jen pevná podložka, nejlépe kus prkénka, ke kterému přitlučete čtyři tyčky. Hezky do každého rohu jednu. Dvě z nich je dobré nechat větší. Přes vrchní část opět dejte další prkénko, které opět připevníte třeba hřebíky. Pokud máte doma zbytek střešní lepenky či třeba jen staré pláštěnky, můžete šikmou stříšku ještě potáhnout, aby se dřevo nepromáčelo. Pak již stačí krmítko umístit na požadované místo. Dbejte ale na to, aby nebylo moc při zemi. Kolem se mohou pohybovat predátoři. Kuny, kočky. Pokud byste krmítko dali nízko, skoro k zemi či na zem, zajistili byste tak potravu spíše pro tyto masožravce.

Ptačí krmítko

Další možností je jen obyčejné přikrmování na okenním parapetu. Vyplatí se ve chvíli, kdy k oknu nepadá sníh, tedy je mírně pod střechou. Pokud jsou kolem stromy, ptáčkové během chvíle zrní objeví a budou k Vám létat. Nekrmte ptáky vánočním cukrovím či podobnými dobrůtkami z kuchyně. Možná si myslíte, že jim tím přilepšíte, ale opak je pravdou. Může jim to uškodit. Místo toho jim nabídněte zrní, slunečnicová semínka či třeba mák. Ptáček si pak sám vybere, co mu chutná nejlépe.
Krmení v síťce

Zajisté jste si všimli, že lidé věsí na stromy lojové koule v síťkách. Víte, že ptáček, který si chce zobnout, přistane na oné kouli a síťce? Jak přistane, může se mu jeho nožka zachytit v těch malých očkách plastu. Ptáček pak zemře, zachycen v chutné pasti. Zajisté nechcete, aby se to stávalo. Proto je tu ještě jeden návod. Když takovou kouli koupíte, vezměte silnou jehlu, silný provázek, který jehlou můžete prostrčit. Na konci provázku udělejte masivní uzel, nebo tam připevněte třeba korálek. Kouli vyndejte ze síťky, jehlou ji opatrně probodněte, protáhněte provázek a takto teprve zavěste na větev. Dosáhnete tak toho, že nohy stvořeníček budou v bezpečí.