Statistika dokáže někdy vynést na povrch zajímavé údaje, z nichž se lidé dozvídají nejen životní styl, zájem o výrobky a ryze reklamní záležitosti. V některých případech vypovídá i o pověrách a mýtech, které se mezi námi šíří přímo raketovou rychlostí. Jednou z nich je názor na kvalitu nábytku z dřevěného masivu.
Většina lidí rozděluje dřevěný masiv na dřevo měkké, a tím pádem levné a podřadné, a na tvrdé, tedy pevné, odolné a zároveň drahé. Takovéto primitivní dělení je však zdaleka neobjektivní a mezi kompaktností výrobků z měkkého a tvrdého dřeva není až tak zásadní rozdíl.

postel

Výhody borového dřeva pro nábytek z masivu

  • Kresba dřeva, jeho struktura a barevný nádech je jedním z nejpůsobivějších z celé bohaté škály dřevěných dekorů, jaké nám příroda může nabídnout. Přírodní borovice je velice výrazná, má zajímavé letokruhy poblíž suků a takto dominantní nábytek je optimální kombinovat s jednobarevnými lůžkovými potahy, s nenápadnou podlahovou krytinou, nejlépe s jednobarevným kobercem bez vzorování, a jednoduchou malbou v krémovém tónu, nebo v pastelových barvách.

  • Dřevo se opracovává v současné době na vysokoobrátkových obráběcích strojích, přesto vyžaduje určitou zručnost a zkušenosti. Výsledkem jsou precizní tvary jak jednoduché, tak rustikální. Vysoký obsah pryskyřice však nedovoluje borovici optimálně mořit, proto se nejčastěji vyskytuje v ryze přírodním odstínu lakovaného povrchu, případně v odstínech, jež vytváří dojem dražšího materiálu, např. dubu nebo mahagonu.
  • Cenově patří k levnějším materiálům (ve srovnání s dubem, bukem, habrem, lískou a dalšími listnáči), přesto se jedná o kvalitní pevné a odolné dřevo. Je sice měkčí než modřín, ale tvrdší, než smrk.

borovice

  • Vysoká odolnost vůči vlhkosti ji řadí k oblíbeným materiálům kuchyňského nábytku (stolů, židlí, kuchyňských linek a pracovních desek) a provází nás i v ložnicích v podobě postelí, nočních stolků a šatních skříní.
  • Výborně se opracovává a lze z ní vyrábět různé tvary a zhotovovat výrobky v širokém spektru variací postelí, komod, skříní, stolů, stolečků, úložných boxů atd.