Pravděpodobně mnoho z Vás o těchto dvou pojmech ve spojitosti s hrami již slyšelo, ne každý však chápe rozdíl.
Rozšířená (augmented – AR) realita je pojem pro realitu zachycenou počítačem doplněnou o různé prvky. AR si můžeme představit například jako CGI – v reálném čase snímáme například přes mobilní fotoaparát realitu okolo nás a můžeme do ní přidat cokoliv si usmyslíme. AR využijí například automobilky – klientovi mohou poslat virtuální model svého auta, které si klient v pohodlí domova do detailu prohlídne v reálném čase a reálném měřítku.
ovladač xboxu
Virtuální realita je naopak pojem pro vnoření se do jiné, počítačem řízené reality – simulace. Jde tedy o iluzi, ke které potřebujeme hardware, a to zejména VR brýle. VR nás na rozdíl od AR nelimituje do reálného světa. VR přispívá i fyzickému pohybu, nejznámějším trendem pro VR je hra Beat Saber, jedná se o českou hru, kde sekáte letící kostky světelným mečem v rytmu písniček. Hra byla velkým úspěchem a je oceněná jako Nejlepší hra pro AR a VR za rok 2018.
muž s VR brýlemi
Obě reality mají své klady a zápory, mezi hlavní rozdíly však patří fakt, že k použití AR nepotřebujeme dodatkový hardware. Pochopitelně je lze využít i k jiným účelům než jen k zábavě. Například VR využijí vojáci, sportovci či doktoři. Jak již bylo zmíněno, jde o simulaci, ať už reálného či smyšleného světa. Právě to však umožňuje uniknout od reálného světa, lidé trávicí čas ve virtuální realitě často ztrácí pojem o čase. AR pak využíváte například i Vy, pokud jste si někdy prohlídli 3D model produktu na nějakém e-shopu, pak interakce s předmětem je rozšířená realita.
Virtuální a rozšířená realita je velmi mladý obor, který se dynamicky rozvíjí. Je proto tedy těžké odhadnout, do jaké míry nás tato technologie v budoucnosti ovlivní. Prakticky, už dnes nám AR a VR značně ulehčuje život.