V našich podmínkách jsou bohužel na úrovni středověku, ale stěžovat si nemůžeme. Nemáme kam. Ostatně, průměrný výdělek je dobrý, řekne advokát, který bere tisíc korun na hodinu dělníkovi, který bere s bídou dvě stovky. Inu, měl se lépe učit. To je takový klasický argument těch, co jsou v balíku. Jenže on ne každý může být advokát nebo zubař, že ano. Ale to zde nebudeme řešit. My se spíše podíváme na situaci, že by si třeba chtěl takový člověk pořídit nový vůz. Moderní a hezký. Ale takový stojí spoustu peněz a ten člověk je nemá. Pochopitelně, kde by je také vzal. Takže si takový člověk půjde někam půjčit.
V tom problém není, institucí, které se zabývají půjčováním peněz tu máme až moc. Jen je třeba se rozhodnout, zda budeme čerpat peníze z banky, nebo raději využijeme půjčku či hypotéku nebankovní. Mezi oběma jsou totiž jisté rozdíly. Je jich poměrně hodně, takže jen namátkou vybereme třeba dva. Základní rozdíl je v přístupu vyřizování celé záležitosti a také pak ve výplatě peněz. V tom prvním případě se to všechno tak nějak natahuje, protože budete muset přinášet různá potvrzení, třeba i o nesmyslech. Navíc se může stát, že pokud banka nahlédne do registru, nedostanete nic.
Jste totiž dlužník. Nikoho zde nezajímá, jak se to stalo, že jste se vůbec do registru dostal. Americká hypotéka bez registru něco podobného nezkoumá, protože k tomu nevidí důvod. Nahlédnout tam však musí, protože je na to stanoven zákon. Ten už však nic v dalším postupu nepřikazuje. Zvláštní že? Pokud vám banka po dlouhém protahování peníze přiklepne, bude se to muset ještě všude schvalovat a vy budete čekat. Pokud vám bude přiklepnuta americká hypotéka bez registru a vy podepíšete smlouvu, máte peníze na účtu ten den do půlnoci nejdéle. Takže se sami můžete rozhodnout co dále a postupovat pak tak, jak si myslíte že to bude nejlepší.